Sprawozdanie z uroczystości „Pasowanie na Czytelnika”

przeprowadzonej 24 lutego 2021 roku
w bibliotece przy Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Kamienicy

Dzień, w którym uczniowie klas pierwszych zostają włączeni w poczet czytelników szkolnej biblioteki, to jeden z najsympatyczniejszych dni w pracy biblioteki szkoły.  24 lutego 2021 roku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów z klasy pierwszej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

W miłej atmosferze pierwszoklasiści zapoznali się z biblioteką i jej regulaminem oraz obejrzeli z lektury dla klas I-III. Zanim złożyli uroczyste ślubowanie, odczytali prośby książki. Potem  przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie:

My, uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek i rad książek,

Będziemy słuchać z uwagą,

Obowiązki czytelnika

Traktować z wielka powagą!

Wreszcie przyszedł czas na dokonanie aktu pasowania na czytelnika przez panią bibliotekarkę. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać książki, a obowiązki czytelnika traktować
z wielką powagą.

Na pamiątkę spotkania w bibliotece uczniowie otrzymali książeczki „Pierwsze abecadło”, zakładki oraz zapisane prośby książki. Wypożyczając oficjalnie pierwszą książkę pierwszoklasiści dostrzegli, że książki z biblioteki zawierają pieczątkę, numer, a pani bibliotekarka prowadzi kartę każdego czytelnika.

Nowi czytelnicy będą mile widziani w bibliotece. Czeka ich wiele wspaniałych przygód
w zaczarowanym świecie książek.

Maria Ptaszkiewicz