Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego

Kamienica 44a

09-142 Załuski 

tel. 23 661 92 17

E-mail: spkamienica@wp.pl

Przejdź do strony głównej

Sobota, 27 kwietnia 2024

Organy szkoły i ich kompetencje

Organy szkoły oraz ich kompetencje

Organami szkoły są:

1) Dyrektor;

2) Rada Pedagogiczna;

 3) Rada Rodziców;

4) Samorząd Uczniowski                

Dyrektor szkoły

1) kieruje działalnością szkoły oraz reprezentuje ją na zewnątrz;

2) sprawuje nadzór pedagogiczny;

3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju      psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;

4) realizuje uchwały rady szkoły  oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji      stanowiących;

5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły  zaopiniowanym przez radę      szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także      może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły ;

 6) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom  w czasie zajęć organizowanych przez szkołę ;

7) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych;

 8) współdziała ze szkołami wyższymi w organizacji praktyk pedagogicznych;

9) stwarza warunki do działania w szkole : wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji,      w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność      wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej,      wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły ;

10) odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia      specjalnego ucznia;

11) współpracuje z pielęgniarką albo higienistką szkolną, lekarzem i lekarzem dentystą,       sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, w tym udostępnia      imię, nazwisko i numer PESEL ucznia celem właściwej realizacji tej opieki.

2. Dyrektor szkoły  może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach      określonych w statucie. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po      zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

3. Przypadki, w których dyrektor zgodnie z obowiązującym prawem może skreślić      osiemnastoletniego ucznia to:

1) uczeń nie uczęszcza do szkoły, a jego nieobecności na zajęciach edukacyjnych  w kolejnych trzech miesiącach przekraczają połowę czasu na te zajęcia i są  nieusprawiedliwione;

 2) nagminnie wagaruje a szkoła wyczerpała wszelkie środki wychowawcze i dyscyplinarne przewidziane w stosunku do niego.

4. Skreślenie pełnoletniego ucznia z listy uczniów może  nastąpić, jeżeli zachodzi jeden lub      więcej przypadków wyżej wymienionych.

5. Uczeń, który ukończył 18 lat zgodnie z obowiązującym prawem , może nadal uczęszczać do      szkoły aż do jej ukończenia. Uczeń taki nie podlega obowiązkowi szkolnemu, ale zgodnie  z  odrębnymi przepisami nie może zostać pozbawiony prawa do bezpłatnej nauki w szkole      publicznej.

6. Pełnoletniemu uczniowi skreślonemu z listy lub jego rodzicom przysługuje prawo odwołania     się od decyzji w sprawie skreślenia z listy uczniów do organu sprawującego nadzór     pedagogiczny.

 7. Dyrektor występuje do Kuratora Oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły      po wyczerpaniu, w stosunku do ucznia, wszystkich możliwych oddziaływań wychowawczych     zastosowanych przez wychowawcę klasy, pedagoga i psychologa szkolnego, dyrektora szkoły,     instytucje współpracujące ze szkołą, poradnie specjalistyczne, policję, kuratora, opiekuna     rodziny i innych.

8. Przypadki , w których dyrektor może wystąpić do kuratora o przeniesienie ucznia do innej     szkoły to w szczególności:

1) uczeń naraża siebie na niebezpieczeństwo, a podejmowane środki zaradcze nie przynoszą efektów; 2) uczeń naraża innych na niebezpieczeństwo, a podejmowane przez szkołę różnorodne działania nie zmniejszają tego niebezpieczeństwa;

3) zachowanie ucznia wpływa demoralizująco na innych uczniów;

4) uczeń rażąco narusza zasady współżycia społecznego, a zachowanie ucznia wykracza poza ustalone normy społeczne;

5) wszelkie działania naprawcze zastosowane wobec tego ucznia i jego rodziny, wielokrotnie podejmowane, udokumentowane, nie przynoszą poprawy w obszarze zagrożeń dla zdrowia i życia;

6) inne występujące przypadki, powodujące zagrożenia dla życia i zdrowia uczniów szkoły.  

9. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli  i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:

1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;

2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym  pracownikom szkoły  ;

3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły ,  w sprawach;  odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych   pracowników szkoły lub placówki.

10. Dyrektor szkoły w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą szkoły , radą       pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim.

11. W przypadku nieobecności dyrektora szkoły  zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach  i  placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tej szkoły ,       wyznaczony przez dyrektora.    

  Rada Pedagogiczna

1.  W szkole  zatrudniającej co najmniej 3 nauczycieli działa rada pedagogiczna, która jest       kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących       kształcenia, wychowania i opieki.

2. W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w      szkole .W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym,      osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej,  w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji     harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie  i  wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły.

3. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor.

4. Zebrania rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym      okresie w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych      zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być      organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy dyrektora      szkoły , rady szkoły , organu prowadzącego szkołę lub  lub co najmniej 1/3 członków rady      pedagogicznej.

5. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest      odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania      zgodnie z regulaminem rady.

 6. Dyrektor szkoły  przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku      szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz      informacje o działalności szkoły.

7.  Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły  po zaopiniowaniu przez radę szkoły ;

 2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;

 3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole , po zaopiniowaniu ich projektów  przez radę szkoły lub placówki oraz radę rodziców;

4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły ;

5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;

6)  ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny,  w celu doskonalenia pracy szkoły . 8. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:

1) organizację pracy szkoły , w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;

2) projekt planu finansowego szkoły;

3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;

4) propozycje dyrektora szkoły  w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć  w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

9.  Dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa.

10. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący        szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

11. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej        niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę.        Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.

12. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły albo jego zmian i przedstawia do       uchwalenia radzie szkoły.

13.Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska       dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w szkole.

14. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora,        organ uprawniony do odwołania jest obowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające  i  powiadomić o jego wyniku radę pedagogiczną w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

15. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co        najmniej połowy jej członków.

16. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania rady pedagogicznej są       protokołowane.

17. Osoby biorące udział w zebraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw       poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów  lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.

 

Rada Rodziców

1.W szkole działa rada rodziców w skład której wchodzą:

1) po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;

2. W wyborach do rady rodziców jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory      przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.

3. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:

1)  wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;

2)  szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad;

4. Rady rodziców mogą porozumiewać się ze sobą, ustalając zasady i zakres współpracy.

5. Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły , organu      prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny  z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły .

6. Do kompetencji rady rodziców, należy:

1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły , o którym mowa w art. 26 ustawy Prawo oświatowe;

2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły ( jeśli taki istnieje ) ;

3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły

7. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska      porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego      szkoły lub placówki, o którym mowa w art. 26 przepisów Prawa oświatowego, program ten      ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program      ustalony przez dyrektora szkoły  obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę      rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.

8. W szkołach ,  w których nie tworzy się rad rodziców, program wychowawczo-profilaktyczny      szkoły , o którym mowa w art. 26 ustawy Prawo oświatowe , uchwala rada pedagogiczna.

9.W szkołach  publicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu      terytorialnego lub przez osoby fizyczne oraz w szkołach  niepublicznych program      wychowawczo-profilaktyczny szkoły , ustala organ wskazany w statucie szkoły.

10. W celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze  z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady       rodziców określa regulamin rady rodziców.

 11. Fundusze gromadzone przez radę rodziców mogą być przechowywane na odrębnym       rachunku bankowym rady rodziców.

12. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym       rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę       rodziców.

Samorząd Uczniowski

1.  W szkole działa samorząd uczniowski, zwany dalej „samorządem”.

2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.

3. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół      uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi      reprezentantami ogółu uczniów.

4. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.

 5. Samorząd może przedstawiać radzie szkoły, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski  i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych      praw uczniów, takich jak:

1) prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;

2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;

3) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym   a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;

4) prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;

5) prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu  z dyrektorem; 6) prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu

Załączniki

Brak załączników

Metryczka

Wytworzono:2019-11-29 10:04przez:
Opublikowano:2019-11-29 00:00przez: Administrator sscmc
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego
Odwiedziny:847

  • Brak wpisów.