Innowacja Pedagogiczna

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
i JĘZYKA POLSKIEGO

Od początku października w naszej szkole uczniowie klasy 7 i 8 zostali objęci programem innowacji pedagogicznej z języka polskiego i języka angielskiego.  W dzisiejszym świecie znajomość języków zarówno ojczystego jak i obcych jest rzeczą niezwykle ważną. Globalizacja i otwarcie na świat jakie umożliwiają Internet, portale społecznościowe oraz inne środki masowego przekazu narzucają nam potrzebę płynnego posługiwania się językami. Ich znajomość daje większe możliwości szukania interesujących informacji, poznawania ciekawych ludzi i poszerzania swojej wiedzy, dlatego bardzo ważne jest zachęcanie uczniów do posługiwania się nimi w realnych sytuacjach, w których będą mogli kształcić i rozwijać swoje umiejętności w zakresie czytania, słuchania, pisania i mówienia.
Proponowana innowacja jest efektem naszych obserwacji i spostrzeżeń w trakcie pracy na stanowisku nauczyciela języka polskiego oraz angielskiego w szkole podstawowej. Wprowadzenie w naszej szkole innowacji pedagogicznej „Z językami za pan brat – Niestraszna nam ortografia /  Let’s polish our English” podyktowane jest chęcią stworzenia uczniom naszej szkoły możliwości nauki języków ze szczególnym naciskiem na ich najistotniejsze aspekty – znajomość szerokiego zakresu słownictwa oraz zasad ortografii. Rozbudzi to w uczniach chęć zgłębiania wiedzy, ciekawość poznania innych języków, motywację do dalszej edukacji a przede wszystkich pomoże przełamać barierę językową. Celem wprowadzenia innowacji jest przede wszystkim poszerzenie umiejętności językowych wśród  uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty, a także rozwój potencjału dzieci przy użyciu narzędzi multimedialnych, które mogą stanowić dla nich pomoc i cenne źródło informacji w nauce języków w dzisiejszym świecie.
 Innowacja pt. „Z językami za pan brat – Niestraszna nam ortografia / Let’s polish our English” będzie realizowana podczas zajęć w ramach lekcji języka angielskiego i języka polskiego . Będzie polegała na urozmaiceniu metod nauczania o wykorzystanie technik informacyjnych tzn. tablicy interaktywnej, platform do nauki słownictwa języka angielskiego i zasad ortografii języka polskiego – Insta.ling, platformy Quizlet oraz platformy kahoot.

Uczniowie bardzo entuzjastycznie podeszli do tej idei, większość z nich sumiennie ćwiczy w domu oraz na lekcjach, mamy za sobą już pierwsze sprawdziany.