Ferie - klasy starsze

13 lutego 2020 podczas ferii uczniowie IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce na wystawę kloców lego oraz na lodowisko. Była to niezwykła okazja do zobaczenia na własne oczy tego, jakie cuda można “wyczarować” z klocków, którymi bawią się nasze dzieci. Kto wie, może to, co zobaczyli na miejscu, zainspiruje je do zbudowania własnych imponujących konstrukcji? Wydarzenie, o którym mowa to Międzynarodowa Wystawa Budowli z Klocków LEGO, która jest projektem znanym na całym świecie. To właśnie w Warszawie została zaprezentowana całkowicie nowa premierowa ekspozycja, która z czasem ruszy w trasę po kilkunastu stolicach europejskich. To co znaleźliśmy na unikalnej wystawie to przede wszystkim ponad 120 całkowicie nowych, nieprezentowanych jeszcze nigdzie modeli o zróżnicowanej tematyce. Przede wszystkim, największe budowle wykonane wyłącznie przy pomocy klocków LEGO. Rekonstrukcje budynków takich jak bliźniacze wieże World Trade Center wykonane z ponad 26000 klocków o wysokości niemal 7 metrów czy Plac Świętego Piotra wraz z Bazyliką i Kolumnadą o długości aż 5 metrów, do którego wykonania potrzebne było aż pół miliona kolorowych klocków! Oglądaliśmy również  rekonstrukcje najbardziej znanych budowli z czasów starożytnych pokroju Piramidy Cheopsa lub Kolosa z wyspy Rodos, ale też tych, które nadal możemy oglądać w prawdziwym świecie — Machu Picchu, Koloseum czy dobrze znany Posąg Chrystusa czuwającego nad skąpanym w słońcu Rio de Janeiro. Imponujące rozmiarami budowle to jednak nie wszystko, co znaleźliśmy, odwiedzając Międzynarodową Wystawę Budowli z Klocków LEGO. Swoje miejsce znalazł tu także rekordowej wielkości (5 metrów i 900 tysięcy klocków) pojazd Star Destroyer znany z Gwiezdnych Wojen, Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart znana z książek o przygodach Harry’ego Pottera oraz 15-metrowy rollercoaster. Ta ekspozycja to także świetna szansa na “spotkanie” znanych postaci — oczywiście wykonanych z klocków- Freddiego Mercury, Roberta i Annę Lewandowskich, Harry’ego Pottera czy nawet żużlowca Tomasza Golloba.

Po wystawie udaliśmy się na lodowisko mieszczące się również na PGE Narodowym. Tu uczniowie szlifowali swoje umiejętności jazdy na łyżwach, a niektórzy dopiero stawiali swoje  pierwsze kroki. Było to dla nich prawdziwe wyzwanie a przy okazji dobra sportowa zabawa. Dodatkowo była to doskonała okazja do osobistego zapoznania się z jedną z dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Większość z uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu.

Wszyscy się dobrze bawiliśmy i szczęśliwie (bez kontuzji) do domu wróciliśmy.

Anna Ziółek, Marta Antosik