Europejski Dzień Języków

W drugim tygodniu maja w naszej szkole został zorganizowany Europejski Dzień Języków. Nauczycielki języków: angielskiego (R. Krysiak, O. Wójcik), polskiego (M. Brodewicz) i rosyjskiego (E. Mazanek), przygotowały ciekawe zajęcia tematyczne dla swoich podopiecznych. Nie zabrakło gier, ćwiczeń interaktywnych, prac plastycznych a także śpiewania w obcym języku. Podstawowym  celem Europejskiego Dnia Języków było promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, czy też dla własnej przyjemności.

Na lekcjach języka angielskiego w klasach młodszych uczniowie dopasowywali flagi do wybranych państw. Rozwiązywali quizy i grali w gry na temat krajów europejskich. Bardzo emocjonującym zadaniem dla uczniów było rozpoznawanie różnorodnych języków podczas słuchania piosenki „Mam tę moc” z filmu „Kraina Lodu”, gdzie główna bohaterka śpiewa ją w 25 językach.

Uczniowie klasy 2 bardzo chętnie nauczyli się popularnej piosenki „Panie Janie”  w języku angielskim („Are you sleeping?”). Ponadto dzieci poznały pozdrowienie „Dzień dobry” w wielu językach, na ten temat wykonały pracę plastyczną.

Uczniowie klas IV-VII zajmowali się rozwiązywaniem  quizów tematycznych  czy gier pamięciowych „Brain games”. Ciekawostką okazało się poznanie różnorodnego zależnie od państwa nazewnictwa dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Ponadto młodzież miała szansę dowiedzieć się co to idiom, jak również zdobyć wiedzę na temat kultury wybranych krajów europejskich. Uczniowie klasy 6 wykonali pracę plastyczną przedstawiającą flagę jednego z omawianych krajów.

Zdjęcia cz3. ….

Podczas lekcji języka  j. rosyjskiego w klasie 7B w ramach uczczenia Dnia Europy uczniowie poznali kilka ciekawostek dotyczących najpiękniejszych zakątków Rosji, co połączone było z krótką prezentacją. Oto kilka   z tej prezentacji.

Następnie uczniowie lokalizowali na mapie najciekawsze obiekty Federacji Rosyjskiej, a na koniec rozwiązywali

Na lekcjach języka polskiego w klasach V, VIIA i VIIB uczniowie poznali historię powstania języków europejskich. Zapoznali się z prezentacją na ten temat oraz obejrzeli cykl filmików pt. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, które powstały w ramach kampanii społecznej "Ojczysty znam, lubię, szanuję" programu Mam Gen Wolności. Każdy odcinek animacji w nietuzinkowy i innowacyjny sposób ilustruje kolejne okresy rozwoju naszego języka i ukazuje jego związki z innymi językami w Europie.

Włączenie się w obchody Europejskiego Dnia Języków było doskonałą okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy o otaczającym nas świecie, promocji różnorodności kulturowej i językowej, czy propagowania nauki języków obcych. Dzień ten w wielu uczniach „zaszczepił miłość” do nauki różnych języków, co w przyszłości może mieć znaczący wpływ na ich życie i karierę zawodową. Bowiem, języki obce są oknem na świat i pozwalają spojrzeć nań z zupełnie innej perspektywy.