Dzień Europy

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Z okazji Dnia Europy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły ubrali się w kolorach Unii Europejskiej, czyli na żółto i niebiesko. Dodatkowo, uczniowie klas IV – VII wykonali w klasach gazetki z najważniejszymi informacjami oraz ciekawostkami o wylosowanym wcześniej kraju UE. Uczniowie klas VIII przygotowali prezentacje multimedialne
o wybranych krajach Unii Europejskiej. Tego dnia odbyły się również lekcje kulturowe na temat języków i krajów UE. Uczniowie klasy 7 mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat krajów europejskich, przez udział w różnorodnych grach, zabawach oraz quizach. Uczniowie klas młodszych również wzięli udział w obchodach Dnia Europy. Obejrzeli film edukacyjny o krajach członkowskich UE oraz rozwijali swoją wiedzę o położeniu geograficznym krajów oraz zdolności plastyczne przez kolorowanie ogromnej mapy Europy. Zwieńczeniem obchodów Dnia Europy w naszej szkole było ogłoszenie wyników konkursów. Uczniowie klas V-VII wzięli udział w konkursie wiedzy na temat Unii Europejskiej. Laureatami zostali:

I miejsce – Daniel Golasa klasa V

II miejsce – Oliwia Łuska klasa VI

III miejsce – Wojciech Kiciński klasa VII

Natomiast uczniowie klas I – IV wzięli udział w konkursie plastycznym „Z baśnią i legendą po Europie”. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami, jednak komisji udało się wyłonić zwycięzców. Oto oni:

I miejsce: Antoni Ceredysz kl. I Adrian Szermanowicz kl. IV

II miejsce: Magdalena Maik kl. III  Julia Ślubowska kl. I

III miejsce: Weronika Kicińska

Wyróżnienia otrzymali: Angelika Wątkowska, Lidia Fągowska oraz Rafał Cichocki.