Zalecenia dotyczące zapobiegania wszawicy

Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW

Zalecenia dotyczące zapobiegania wszawicy

-związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów

-używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów

-codzienne czesanie i szczotkowanie włosów ,mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeby nie rzadziej ,niż raz w tygodniu

-wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów

-systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów oraz systematyczne kontrole (codziennie)w okresie uczęszczania dziecka do szkoły

Zalecenia w przypadku wystąpienia wszawicy

W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we  włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach produktów przeciwko wszawicy ,zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (najlepiej 7-10 dni) w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach .Usunięcie gnid jest trudne ,stąd poleca się ich ściąganie (ręczne usunięcie gnid z włosów jest najbardziej skuteczną metodą pozbycia się problemu wszawicy, samo wyczesywanie jest często nieskuteczne).Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszawicy i moczyć w wodzie około godzinę. W przypadku stwierdzenia wszy odzieżowej, ubrania prać w pralce w temperaturze 60 stopni  (temperatura powyżej 53,5 stopnia zabija wszy i ich jaja) Prześcieradła ,poszewki na poduszki, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem.

Ogólne zasady dotyczące higieny skóry głowy

Codzienne ,częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa ), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny(własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (najlepiej codziennie) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty przeciwko wszawicy nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy.

PIELĘGNIARKA SZKOLNA

Małgorzata Grzybowska